Laboratuar sonuçlarınız için tıklayınız.
İLK YARDIM

 İLK YARDIM

HAYAT KURTARMANIN İLK ADIMINI BİZİMLE ATIN…

 1868 den bu yana insanlık hizmetinde olan Türk Kızılayı’nın Bakırköy şubesi olarak verdiğimiz sağlık hizmetlerinin yanı sıra aynı zamanda ilk yardım eğitmeni olan deneyimli sağlık çalışanlarımız ile ilk yardım eğitimleri düzenlemekteyiz.

 İlk Yardım Nedir?

Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

 İlk Yardım Eğitimin Önemi :

Yapılan bilimsel çalışmalarda; herhangi bir felaket durumunda olaydan etkilenen insanlara ilk müdahalenin %73 civarında hemen olay yerinde bulunanlar tarafından yapıldığı, kazalarda bu oranın %90 civarında olduğu, kazalar nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yaklaşık %50 sinin ilk yarım saat içinde meydana geldiği tespit edilmiştir.

 Bu sonuçlar herhangi bir kaza veya felakete maruz kalmış kişilere tıbbi yardım ulaşıncaya kadar bilinçli ve etkin ilk yardım uygulamasıyla ölümlerin azaltılabileceğini göstermekte olup, bunun için bireylerin ilk yardım konusunda eğitilmelerinin son derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

 İlk Yardım Eğitiminde Yasal Zorunluluk :

Sağlık Bakanlığı tarafından 2002 yılında yayımlanan “İlk yardım yönetmeliği” gereği tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her 20 personel için 1, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan iş yerlerinde her 10 personel için 1 olmak üzere “temel ilk yardım eğitim sertifikası” almış “ilk yardımcı” bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

 Türk Kızılayı İlk Yardım Eğitimleri:

Türk Kızılayı misyonu gereği toplumdaki bireylerin zarar görebilirliğini en aza indirmek amacıyla 1960 yılından bu yana sürdürdüğü ve 1999 depreminden sonra ülkemizde önemi daha iyi anlaşılan ilk yardım eğitimlerinin kalitesinin arttırılıp, herkes tarafından ulaşılabilirliğinin sağlanması için 2000 yılında “İlk yardım eğitimlerinin standardizasyonu projesi” ni başlatarak konuya ilişkin eğitim programı ve materyallerinin Uluslar arası Kızılay ve Kızılhaç dernekleri federasyonu ilk yardım eğitim referans merkezi tarafından ön görülen kriterlere göre düzenlenmesini sağlamıştır.

 Türk Kızılayı İlk yardım eğitimleri Avrupa İlk Yardım Eğitimleri Referans Merkezi onaylı olup, tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliğe sahiptir

 
 İLK YARDIM EĞİTİMLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ VE KAYIT İÇİN;


Eğitmenlerimiz;                   İlk Yardım Sekreterya;               Halkla İlişkiler;  
S.Tunahan Kahrıman          Demet Küçükoğlu                      Sibel Sayar
Aydın Güler

                                                       

Adres  : Zeytinlik Mh. Yakut Sk.          

            No:19 Bakırköy / İstanbul                   

Telefon    0212 543 52 52    

GSM         0530 415 08 55                            

Faks         0212 543 67 73

bakirkoyilkyardim@kizilay.org.tr   www.ilkyardim.org.tr

 

 

 
 
 
 
  bakirkoy.kizilay.org.tr 'nin tüm kullanım hakları saklıdır. Site içerisinde bulunan hiç bir materyal izinsiz kullanılamaz.

Zeytinlik Mah. Yakut Sokak No :19 Bakırköy - İstanbul
TELEFON NO : 0 212 543 52 52  FAKS NO : 0 212 543 67 73
E-mail :bakirkoy@kizilay.org.tr